Lidhje

Presidenti Obama kujton viktimat e uraganit Katrina 4 vjet më pas


Në përvjetorin e katërt të uraganit Katrina, presidenti Barak Obama kujtoi viktimat e stuhisë së fuqishme.

Më 29 gusht 2005, Katrina goditi ashpër bregun e gjirit Amerikan duke lënë më shumë se një mijë të vdekur dhe një milion të pastrehë.

Në fjalimin e tij sot në radio, zoti Obama tha se askush nuk mund të harrojë por shtoi se po përqëndrohet në përpjekjet e rindërtimit. Ai tha se do të vizitojë Nju Orlins këtë vit.

Presidenti i atëhershëm George W. Bush u kritikua rëndër për mënyrën e përballimit të krizës. //mm//

XS
SM
MD
LG