Lidhje

Gazeta Sunday: Marrëveshja e naftës ndikoi në lirimin e Al-Megrahit


Gazeta Sunday thotë se Britania vendosi në vitin 2007 për lirimin e autorit të shpërthimit në Lockerbi pas ngecjes së bisedimeve mes Libisë dhe gjigandit British Petrolium.

Gazeta thotë se ministri i drejtësisë Jack Straw në dhjetor të atij viti ndali përpjekjet për ta përjashtuar Abdel Baset al-Megrahin nga një marrëveshje për transferimin e të burgosurve. Disa javë më vonë të dyja palët nënshkruan një marrëveshje 25 miliardë dollarëshe për naftë.

Gazeta thotë se e bazon njoftimin në korrespondencën e vjedhur mes zotit Straw dhe homologut të tij skocez Kenny MacAskill. Në një nga letrat, zoti Straw citon “interesin e jashtëzakonshëm të Britanisë” në vendimin për transferimin e të burgosurve.

Javën e kaluar kryeministri Gordon Brown këmbënguli se qeveria e tij nuk kishte rol në lirimin e Megrahit .

Kompania British Petroleum i ka mohuar akuzat se faktorët politikë kanë luajtur rol në ratifikimin e marrëveshjes së naftës.//mm//

XS
SM
MD
LG