Lidhje

Komisioni zgjedhor në Afganistan zhvleftëson disa nga rezultatet e zgjedhejve


Një komision i mbështetur nga OKB-ja që po heton akuzat për manipulime në zgjedhjet presidenciale në Afganistan urdhëroi Komisionin e Pavarur elektoral të zhvlerësojë rezultatet në 210 qendra votimi.

Në një deklaratë të publikuar sot, Komisioni Elektoral i Ankesave thotë se gjeti prova të qarta dhe të besueshme për manipulime.

Rezultatet paraprake nga zgjedhjet e 20 gushtit treguan se presidenti Hamid Karzai kishte 54 përqind të votave. Sfiduesi i tij kryesor, ish ministri i jashtëm Abdullah Abdullah kishte 28 përqind.

Vëzhguesit kishin thënë se gati një në tre qendra ishin të dyshimta. Shumë nga këto qendra besohet të favorizojnë zotin Karzai.//iç//

XS
SM
MD
LG