Lidhje

Së shpejti në Ditar


Njeriu i dytë që shkeli në Hënë, Baz Olldrin, thotë se është koha të kalohet në një fazë më tej të eksplorimit të hapësirës. 40 vjet më parë, Olldrin ishte pjesë e ekipit të parë që vizitoi Hënën dhe sot në moshën 79-vjeçare ai ende ruan gjallërinë e një astronauti. Duke kujtuar rivalitetin mes superfuqive që çoi në garën se kush do të shkelte i pari në Hënë, ish oficeri i forcës ajrore amerikane thotë se bashkëpunimi ndërkombëtar duhet të jetë sot tema e fluturimeve me njerëz nga Toka. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Mike O'Sullivan bisedoi me zotin Olldrin në Los Anxhelos. Kronikën mund ta ndiqni së shpejti në Ditar, ora 18:00


XS
SM
MD
LG