Lidhje

Qindra mijëra vetë marrin pjesë në funeralin e klerikut iranian


Në faqet kompjuterike të opozitës iraniane thuhet se mijëra njerëz kanë marrë pjesë në funeralin e klerikut disident Ajatollahu i Madh Hosein Ali Montazeri, duke e shndërruar atë në një protestë kundër qeverisë.

Sipas njoftimeve, shumë njerëz nga turma hidhnin parrulla kundër qeverisë dhe mbanin simbolet e gjelbra të lëvizjes së opozitës iraniane gjatë funeralit që u zhvillua sot në qytetin e shenjtë Kom. Ata thanë se policia ishte e pranishme kudo dhe forcat e saj patën përleshje sporadike me disa protestues që hidhnin gurë.

Forcat pro-qeveritare gjithashtu grisën parrullat e që mbanin protestuesit. Nuk ka patur ndonjë pohim të pavarur lidhur me numrin e saktë të pjesmarrësve të ceremoni. Media e huaj u ndalua ta ndiqte funeralin. Ajatollahu Montazeri u varros në xhaminë e Komit, ku ai vdiq të shtunën në moshën 87 vjeçare. Reformistët iranianë e konsideronin klerikun si udhëheqësin shpirtëror të lëvizjes së tyre. Në fillim të vitit, ai i dënoi masat shtypëse qeveritare ndaj protestuesve kundër rizgjedhjes së debatueshme të Presidentit Mahmud Ahmadinexhad.

XS
SM
MD
LG