Lidhje

Angola arreston dy të dyshuar për sulmin ndaj futbollistëve


Policia në Angolë ka ndaluar dy persona në lidhje me sulmin mbi ekipit togolez të futbollit. Sulmi la tre të vdekur dhe shtatë të plagosur.

Të dyshuarit u arrestuan në provincën e pasur me naftë të Kabindës në Angola, e njëjta zonë ku u sulmua autobuzi i ekipit togolez.

Sulmi ndodhi ndërsa autobuzi po arrinte në Kabinda. Persona të armatosur vranë shoferin, ndihmës trajnerin dhe zëdhënësin e ekipit.

Një grup separatist ka marrë përgjegjësinë për sulmin. Rebelët thanë se nuk kishin si objektiv ekipin togolez por forcat e sigurimit të Angolës.

Ekipi kombëtar i futbollit të Togos u tërhoq nga Kupa e Vendeve Afrikane dhe u kthye në atdhe.

Kapiteni i ekipit, Emmanuel Adebayor tha se ekipi kishte vendosur të qëndronte dhe të luante për nder të atyre që u vranë. Por ai i tha radios franceze RMC se fatkeqësish presidenti i vendit dhe autoritetet vendosën ndryshe.


XS
SM
MD
LG