Lidhje

Shtetet e Bashkuara ekstraduan një ish komandant serb nga Bosnja


Shtetet e Bashkuara kanë ekstraduar një serb të Bosnjes, ish komandant policie, i cili akuzohet për gjenocid pasi mendohet se ka marrë pjesë në masakren e Srebrenicës.

Autoritet amerikane arrestuarnNedjo Ikoniçin pas një urdhër-arresti ndërkombëtar dhe e dërguan atë në Sarajevë dje ku ai pritet të gjykohet.

Forcat serbe të Bosnjës vranë rreth 8 mijë burra mysliman në një kamp të Kombeve të Bashkuara i cili mendohej se ishte një vend sigurtë në vitin 1995.

Ish-udhëheqësi i serbëve të Bosnjes Radovan Karaxhiç po akuzohet në Gjykatën e Hagës për rolin e tij në këtë masakër. Ish shefi i ushtrisë së tij, Ratko Mlladiç vazhdon të jetë në arrati.

XS
SM
MD
LG