Lidhje

Tre palestinez të vrarë në luftime me izraelitët - 2001-09-27


Zyrtarët palestinenzë thanë se të paktën tri palestinezë u vranë dhe 20 të tjerë u plagosën në luftimet që u zhvilluan mbëmë me frcat izrelite në afërsi të kampit të refugjatëve Rafah të Rripit të Gazës. 4 nga të plagosurit thuhet se janë në gjendje të rëndë.

Luftimet shpërthyen pasi forcat izraelite shembën disa godina në këtë kamp refugjatësh. Ushtria izrelite tha se shembja e ndërtesave u bë në përgjigje të shpërthimit të një makine bombë në afërsi të një poste ushtarake në kufi me kampin e refugjatëve. Luftimet shpërthyen disa orë pasi Ministri i Jashtëm izrelit, Shimon Perez dhe udhëheqësi palestinez,Yasser Arafat ranë dakord për të marrë masa për vendosjen e mirëbesimit mes dy palëve për t’i dhënë fund dhunës një vjeçare.

XS
SM
MD
LG