Lidhje

Pakistani deporton refugjatë afganas - 2001-10-29


Pakistani deportoi 15 refugjatë afganë, të cilët kishin gisht në demonstrata të përgjakshme kundër sulmeve amerikane në Afganistan. Zyrtarët pakistanezë thanë se do të lejojnë vazhdimin e demonstratave, por vetëm për sa kohë që ato të jenë paqësore. Deportimet e sotme ishin të lidhura me demonstratat e para 3 javëve, nga të cilat humbën jetën 5 vetë në Queta, në afërsi të kufirit me Afganistanin jugor. Ndërkohë në një zonë të largët të Pakistanit verior, pakistanezë pro-taleban kanë marë nën kontroll një fushë ajrore dhe instalime të tjera në qytetin Chilas. Njoftohet se kanë filluar bisedimet në përpjekje për t’i dhënë fund këtij pushtimi.

XS
SM
MD
LG