Lidhje

Zjarr fatal në Peru - 2001-12-30


Autoritetet peruane thonë se të paktën 60 veta humbën jetën në kryeqytetin Lima, kur shpërthimi në një dyqan fishekzjarrësh shkaktoi një zjarr të furishëm në një kompleks dyqanesh në qendër të qytetit.

Njoftohet se mbi 400 zjarrfikës po përpiqën ta lokalizojnë zjarrin, që tani është përhapur në një pjesë të madhe të zonës historike tregtare. Zyrtarë peruanë thonë se presin që numri i të vdekurve të rritet.

Dhjetra persona që vuajnë nga djegie dhe thithja e timit janë dërguar nëpër spitale. Zjarri shpërtheu dje vonë në zonën tregtare të kryerqytetit Lima të mbushur me myshterinjë që kërkonin të blenin fishekzjarre për festimet me rastin e vitit të ri.

XS
SM
MD
LG