Lidhje

India kryen prova me raketa (25 janar) - 2002-01-25


India kreu një provë me një raketë balistike me rreze të mesme veprimi e aftë të armatoset me mbushje bërthamore.

Sipas njoftimeve, zyrtarë indianë të mbrojtjes thanë se prova me një raketë të tipit Agni Dy, u krye sot në mëngjes me sukses në poligonin bregdetar të provave në shtetin lindor Oriussa.

Njoftohet se raketa ka një rreze veprimi prej më shumë se dy mijë kilometra.

Kjo provë bëhet në një periudhë tensioni të lartë ushtarak me rivalin bërthamor të Indisë, Pakistanin. Të dyja palët kanë grumbulluar forca të mëdha dhe mjete ushtarake përgjatë kufirit të tyre të përbashkët, ndërkohë që tensionet midis dy vendeve

XS
SM
MD
LG