Lidhje

OKB miraton zgjatjen shkurtimisht të misionit paqeruajtës në Bosnje - 2002-07-01


Një mosmarrëveshje midis Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të tjera anëtare të Këshillit të Sigurimit të OKB-së rreth Gjykatës Ndërkombëtare të Krimeve ka vënë në dyshim të ardhmen e afërt të misionit paqeruejtës të Kombeve të Bashkuara në Bosnje.

Dje, Shtetet e Bashkuara përdorën veton kundër zgjatjes së misionit. Ky hap u mor pasi Këshilli hodhi poshtë kërkesën që paqeruejtësve amerikanë t’u jepej imunitet ndaj arrestimit dhe ndjekjes penale nga ana e gjykatës ndërkombëtare të krimeve. 13 nga 15 vendet anëtare të Këshillit të Sigurimit votuan në favor të zgjatjes së mandatit të misionit në Bosnie.

Më pas Shtetet e Bashkuara u bashkuan me vendet anëtare të tjera të këshillit, të cilat votuan njëzëri për zgjatjen e misionit edhe për tri ditë të tjera.

Diplomatët kanë afat deri të merkurën në mesnatë për arritjen e një kompromisi.

XS
SM
MD
LG