Lidhje

Shirak i bën thirrje Irakut të bashkëpunojë me OKBnë - 2003-03-03


Presidenti francez, Zhak Shirak, i bëri thirrje Irakut të intensifikojë bashkëpunimin e tij me inspektorët e Kombeve të Bashkuara për armët, ndërkohë që ai theksoi përsëri kundërshtimin e tij ndaj luftës.

Në një fjalim që mbajti në parlamentin e Algjerisë, presidenti Shirak tha se Iraku duhet të bashkëpunojë më shumë dhe në mënyrë më aktive me inspektimet e OKB-së. Ai tha gjithashtu se komuniteti ndërkombëtar duhat ta vazhdojë trysninë e madhe ndaj Bagdadit në përpjekje për të reazlizuar objektivin e çarmatimit paqesisht të Irakut.

Zoti Shirak theksoi kundërshtimin e Francën ndaj një sulmi të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kundër Irakut, duke thënë se një konflikt i tillë do të sillte pasoja shkatërrimtare për rajonin.

//rd//

XS
SM
MD
LG