Lidhje

Izraeli hoqi edhe tre post-blloqe sigurimi nga Bregu Perëndimor - 2003-08-07


Në përpjekje për të shtuar besimin në procesin e paqes, Izraelimer masa të tilla që të lehtësojë kushtet për palestinezët.

Post-blloqet kufizonin lëvizjen e palestinezëve rreth qytetit Xhenin. Dje në mengjes policia izraelite ndaloi anëtarët e krahut të djathtë të parlamentit dhe ultranacionalistët izraelitë që deshën të vizitonin disa vende të shenjta në pjesen e vjetër të Jerusalemit.

Ndërkohë, Zëvendës-ministri i Jashtëm i Rusisë tha se qeveria e tij mbështet qëndrimin e Washingtonit kundër planeve të Izraelit për të ndërtuar një gardh sigurimi përgjatë Bregut Perëndimor. Në një zhvillim tjetër, ekstremistët palestinezë e ekzekutuan publikisht një njëri të cilin e akuzuan se po bashkëpunonte me Izraelin.//ic//

XS
SM
MD
LG