Lidhje

Spanjë: Martohet princi trashëgimtar - 2004-05-22


Princi trashëgimtar Felipe i Spanjës u martua të shtunën me një ish- korrespondente televizioni, në martesën e parë mbretërore me një spanjolle në 100 vjet.

Princi Filipe dhe Letizia Ortiz u martuan në katedralen Almudena të Madridit. Në ceremoninë e martesës morën pjesë një mijë e 600 të ftuar dhe personalitete.

Mijëra spanjollë dolën nëpër rrugët e kryeqytetit për të parë çiftin mbretëror ndërkohë që po largohej në një Rolls Toyce të blinduar. Ceremonia e martesës u ndoq nga më shumë se një miliard teleshikues nga e gjithë bota.

Zonja Ortiz mori titullin Princesha Letizia e Asturias. Ajo është gruaja e parë nga një familje e thjeshtë në 500 vjet që vihet në pozitë për t’u bërë mbretëresha e Spanjës. //kk//

XS
SM
MD
LG