Lidhje

Gjermania miraton ligj të ri për imigracionin - 2004-07-09


Parlamenti gjerman miratoi një ligj të ri të imigracionit që ka për qëllim të tërheqë punëtorë të kualifikuar dhe të nxjerr jashtë vendit personat e dyshuar si terroristë.

Legjislacioni i miratuar nga dhoma e lartë, është rezultat i negociatave disa vjeçare midis qeverisë së qendrës së majtë të kancelarit Gerhard Schrëder dhe opozitës konservatore gjermane. Ai hyn në fuqi më 1 janar.

Ligji i ri hap dyert për imigrimin e punëtorëve me kualifikim të lartë dhe nxit integrimin e tyre në shoqërinë gjermane. Ai përmirëson gjithashtu statusin e azilkërkuesve politikë dhe e bën më të lehtë deportimin e të dyshuarve për aktivitete ekstremiste.

Gjermania ka tani më shumë se 7 milion të huaj.

Gjatë viteve të fundit ajo është përballur me mungesë të punëtorëve të kualifikuar dhe një rënie të nivelit të lindjeve që ka tronditur besimin te ekonomia e vendit.

XS
SM
MD
LG