Lidhje

Sulm me bombë në Kabul, 8 të vrarë dhe 25 të plagosur


Ministria e Brendshme e Afganistanit tha se një sulm vetëvrasës me bombë të mërkurën, gjatë orëve të ngarkuara me trafik të mëngjesit në Kabul, shkaktoi të paktën 8 persona të vrarë dhe 25 të tjerë të plagosur.

Një zëdhënës i koalicionit të NATO-s, nën udhëheqjen e Shtetetve të Bashkuara, kapiteni i marinës amerikane Bill Salvin, konfirmoi se objekt i sulmit ishte një nga automjetet e blinduara të Aleancës. Ai tha se mes të plagosurve ishin tre pjesëtarë të NATO-s dhe se plagët e tyre nuk përbënin kërcënim për jetën.

Dëshmitarët thanë se shpërthimi pranë ambasadës amerikane në Kabul, po ashtu dëmtoi makina civile që ndodheshin pranë dhe se shumica e viktimave ishin civilë afganë.

Grupi Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG