Lidhje

Sulm vetëvrasës në Afganistan - pesë të vrarë


Një sulm vetëvrasës në Helmand, krahinën jugore të Afganistanit, la pas vetes pesë të vrarë dhe 42 të plagosur.

Zyrtarët lokalë thanë se sulmi në Lashkar Gah, kryeqyteti i krahinës u krye afër selisë së policisë rreth të cilit kishte një grumbull policësh e ushtarësh që po prisnin rrogat e tyre, tha shefi i policisë së qytetit Abdul Ghafar Safai

Dy gra dhe dy ushtarë dhe një fëmijë janë në mesin e të vrarëve dhe trupat e tyre janë dërguar në spital bashkë me mbi 40 të plagosur. Mjekët i thanë agjencisë së lajmeve Reuters se numri i viktimave mund të rritet.

Talibanët morën përsipër përgjegjësinë për sulmin.

Militantët kishin sulmuar me herët forcat e sigurisë që ishin mbledhur për të marrë pagat e tyre në një bankë në Lashkar Gah në muajin qershor.

Kjo kishte shtyrë autoritetet që të vendosin një degë të bankës në shtabin e policisë së qytetit për shkaqe sigurie.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG