Lidhje

Hollande: Asnjë i mbijetuar nga avioni algjerian


Presidenti francez, Francois Hollande thotë se nuk është gjetur asnjë i mbijetuar nga rrëzimi i avionit të agjencisë Air Algerie, që u rrëzua dje në Mali, gjatë rrugës nga Burkina Faso për në Algjeri, me 118 persona në bord.

Një njësi ushtarake franceze është dërguar për të siguruar mbeturinat e avionit, me të cilin po udhëtonin 51 shtetas francezë.

Presidenti Hollande thotë se një kuti e zezë është gjetur dhe hetimi po vazhdon. Arsyeja e rrëzimit nuk është përcaktuar, por zyrtarët francezë besojnë se ka qenë koha e keqe.

Terrorizmi nuk është përjashtuar si mundësi, meqenëse dihet që ka militantë në atë zone, por zyrtarët thonë se nuk ka shumë gjasa që avioni të ketë shpërthyer në ajër.

XS
SM
MD
LG