Lidhje

Afganistan: Në prag të diskutimeve të gjera mbi sigurinë në vend


Afganistan: Në prag të diskutimeve të gjera mbi sigurinë në vend

Departamenti amerikan i Shtetit thotë se ka besim që takimi i kësaj jave i asamblesë së udhëheqësve afganë do të theksojë lidhjet e ngushta mes SHBA dhe Afganistanit.

Më tepër se 2 mijë politikanë afganë, udhëheqës fisesh dhe udhëheqës komuniteti, do të fillojnë nesër në Kabul takime, ku do të diskutojnë për marrëdhëniet me SHBA dhe për përpjekjet e ripajtimit me talebanët.

Talebanët afganë kanë kërëcnuar se do t’i prishin punimet e asamblesë, duke publikuar dokumente sekrete për të cilat thonë se janë kyçe për sigurinë e takimit.

XS
SM
MD
LG