Lidhje

Presidenti i Bregut të Fildishtë negocion kushtet e dorëzimit

  • Zëri Amerikës

Presidenti i Bregut të Fildishtë negocion kushtet e dorëzimit

Presidenti aktual i Bregut të Fildishtë Loron Bagbo po negocion kushtet e dorëzimit, pasi forcat e rivalit të tij rrethuan sot rezidencën presidenciale.

Ministri i Jashtëm francez Alan Zhype tha sot se negociatorët ishin fare pranë arritjes së synimit për të bindur zotin Bagbo të jepte dorëheqjen.

Ai tha më pas se Franca dhe Kombet e Bashkuara donin nga zoti Bagbo të nënshkruante një dokument ku binte dakord për të dorëzuar pushtetin dhe të njihte zotin Alasan Uatara si president.

Shumë vende e kanë njohur zotin Uatara si fitues të zgjedhjeve presidenciale të nëntorit në Bregun e Fildishtë.

XS
SM
MD
LG