Lidhje

Protesta masive në Gjermani kundër trenit me mbetje bërthamore

  • Zëri Amerikës

Protesta masive në Gjermani kundër trenit me mbetje bërthamore

Policia në Gjermani u përlesh edhe sot me aktivistët që u përpoqën të ndalonin një tren me mbetje bërthamore nga Franca, me destinacion një objekt grumbullimi në Gjermani. Aktivistët bllokuan shinat, duke e ndalur përkohësisht trenin, por policia përdori shkopinjtë dhe gazin lotsjellës për shpërndarjen e turmës dhe treni e vazhdoi udhëtimin.

Policia gjermane po përgatitet për portesta masive në qytetin Danenberg, ku mbetjet bërthamore është në plan të sillen me kamionë për t’u çuar drejt objektit të magazinimit në Gorleben.

XS
SM
MD
LG