Lidhje

Barak: Normalizimi i marrëdhënieve me Turqinë, në interes të Izraelit

  • Zëri Amerikës

Barak: Normalizimi i marrëdhënieve me Turqinë, në interes të Izraelit

Ministri izraelit i Mbrojtjes Ehud Barak tha sot se është në interes të Izraelit të ulë tensionet me Turqinë.

Ai i bëri komentet në përgjigje të komenteve që bëri Ministri i Jashtëm Avigdor Liberman ku hidhte poshtë një kërkesë të Turqisë që Izraeli të kërkojë ndjesë për sulmin ndaj flotiljes turke me ndihma, që la të vrarë 9 vetë.

Zoti Liberman tha para një audience në Jeruzalem se Turqia duhet të kërkojë ndjesë për “mbështetje të terrorizmit”.

Anija po udhëtonte drejt Rripit të Gazës me ndihma, kur u sulmua nga njësi speciale izraelite.

Izraeli tha se Turqia po thyente bllokadën ndaj Gazës dhe se trupat e saj hapën zjarr në vetë-mbrojtje.

XS
SM
MD
LG