Lidhje

Përleshje mes ushtarëve izraelitë dhe protestuesve sirianë në Lartësitë Golan

  • Zëri Amerikës

Përleshje mes ushtarëve izraelitë dhe protestuesve sirianë në Lartësitë Golan

Trupat izraelite qëlluan dje në drejtim të qindra protestuesve pro-palestinezë, të cilët u përpoqën të kapërcenin telin me gjemba ndërmjet Sirisë dhe Lartësive Golan të kontrolluara nga Izraeli.

Media shtetërore siriane njoftoi se 20 protestues u vranë, përfshirë një grua dhe një djalë adoleshent dhe mbi 325 të tjerë u plagosën. Zyrtarët sirianë të spitalit konfirmuan numrin e të vdekurve dhe ofruan listën e emrave.

Në mbrëmje turma ishte zmadhuar duke arritur në 1000 vetë, të cilët luteshin dhe hidhnin parulla në një atmosferë të tensionuar mes protestueve dhe ushtarëve izraelitë që ndiqnin situatën nga larg.

XS
SM
MD
LG