Lidhje

Japonia lëshon një raketë me furnizime për stacionin orbital

  • Zëri Amerikës

Japonia lëshon një raketë me furnizime për stacionin orbital

Agjencia janponeze e hapësirës njoftoi se sot u lëshua me sukses një sondë pa ekuipazh drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës për të dërguar aty furnizime.

Sipas agjencisë japoneze, sonda H-2B u nis nga qendra e fluturimeve Tane-Gashima në jug të Japonisë në oren 14:37. Pas 15 minutash ajo hyri në orbitë.

Raketa po transporton njp ngarkesë prej 5 tonelatash me ushqime, ujë dhe veshje për ekuipazhin e stacionit ndërkombëtar. Pas dërgimit të ngarkesës, sonda do të mbushet me mbeturina nga stacioni ndërkombëtar dhe do të digjet në hapësirë.

XS
SM
MD
LG