Lidhje

Jemen: 2 të vrarë në përleshje të ashpra në kryeqytetin Sana

  • Zëri Amerikës

Jemen: 2 të vrarë në përleshje të ashpra në kryeqytetin Sana

Të paktën 2 veta u vranë në luftimet e ashpëra, që janë zhvilluar sot në Jemen mes forcave besnike të Presidentit Ali Abdullah Saleh dhe fiseve të armatosura që mbajnë anën e opozitës. Dëshmitarët thanë se luftimet shpërthyen sot në mëngjes në disa zona të kryeqytetit Sana.

Luftimet janë shkallëzuar gjatë dy javëve të fundit. Dje forcat fisnore anti-qeveritare qëlluan me armë dhe rrëzuan një avion luftarak qeveritar pranë kryeqytetit. Ministri i Jashtëm jemenas fajësoi për trazirat refuzimin e opozitës për të pranuar rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të 2006-ës.

XS
SM
MD
LG