Lidhje

Mision i OKB në Korenë e Veriut për të vlerësuar nevojat ushqimore


Mision i OKB në Korenë e Veriut për të vlerësuar nevojat ushqimore

Nënsekretarja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara për Çështjet Humanitare, Valeri Amos, po viziton Korenë e Veriut, në një mision, gjatë të cilit do të vlerësojë mungesat kronike të ushqimeve në vendin komunist.

Zonja Amos mbërriti sot në Phenian, ku pritet të zhvillojë bisedime me zyrtarët vendas lidhur me planet afatgjata për të plotësuar nevojat e këtij vendi me ushqime. OKB-ja thotë se rreth 6 milionë koreanoveriorë kanë nevojë urgjente për ushqime dhe se qeveritë e vendeve të ndryshme të botës kanë kontribuar me më pak se 30 për qind të fondeve të nevojshme për t’i dhënë fund krizës ushqimore në Korenë e Veriut.

XS
SM
MD
LG