Lidhje

Droutsas: Athina mund të luajë rol për një dialog të drejtpërdrejtë Prishtinë-Beograd

  • Leonat Shehu

Droutsas: Athina mund të luajë rol për një dialog të drejtpërdrejtë Prishtinë-Beograd

Zëvendësministri i punëve të jashtme të Greqisë, Dimitris Droutsas, tha sot në Prishtinë se vendi i tij mund të ndihmojë në vendosjen e një dialogu të hapur mes Prishtinës dhe Beogradit. Ai tha se Greqia ka një rol të veçantë në perspektivën evropiane për të gjitha vendet e Ballkanit. Zoti Droutsas takoi në Prishtinë kryeministrin Thaçi dhe presidentin Sejdiu, pas takimeve në Beograd me zyrtarë të lartë serbë. Ai tha se vendimi për njohjen e pavarësisë së një vendi është e drejtë e veçantë e secilit shtet.

XS
SM
MD
LG