Lidhje

Libi: Lirohen 4 gazetarët italianë një ditë pas rrëmbimit

  • Zëri Amerikës

Libi: Lirohen 4 gazetarët italianë një ditë pas rrëmbimit

Italia thotë se 4 gazetarë italianë janë liruar në Libi një ditë mbasi u rrëmbyen nga njerëz që u cilësuan si besnikë të udhëheqësit Moamar Gadafi.

Ministria e jashtme e Libisë konfirmoi lirimin e tyre sot, por nuk dha hollësi të tjera.

Dy nga gazetarët e rrëmbyer punojnë për gazetën milaneze Corriere dela Sera, një për gazetën La stampa dhe një për botimet katolike Avvenire.

Shoferi i gazetarëve u vra gjatë rrëmbimit, dje në një rrugë mes qytetit perëndimor Zawija dhe kryeqytetit Tripoli.

Ky rrëmbim ndodhi vetëm pak orë mbasi u liruan 35 gazetarët e huaj që mbaheshin prej 4 ditësh nga forcat e Gadafit në hotelin Rixos të Tripolit.

XS
SM
MD
LG