Lidhje

Myslimanët në ditën e tretë të Haxhillëkut në Arabinë Saudite

  • Zëri Amerikës

Myslimanët në ditën e tretë të Haxhillëkut në Arabinë Saudite

Sot, në ditën e tretë të haxhillëkut, besimtarët myslimanë kryen ritualin e zakonshëm, duke goditur me gurë tri shtyllat në Mina të Arabisë Saudite.

Besimtarët e veshur me të bardha e kaluan natën në Lëndinën Muxalifa, ku mblodhën gurët me të cilët, sipas traditës, qëlluan djallin, simbol i së keqes.

Ky ritual pasohet me therjen e një kafshe, që shënon edhe fillimin e festës myslimane të Kurban Bajramit, apo siç njihet ndryshe “Festa e Sakrificës”.

Dje, më tepër se 2 milionë besimtarë u ngjitën në Malin Arafat, vendi ku profeti Muhamet mbajti predikimin e tij të fundit, 14 shekuj më parë.

Kleriku më i lartë i Arabisë Saudite, Muftiu i Madh Abdul Aziz al Sheik, u bëri thirrje myslimanëve dje në predikimin e tij, të shmangin dhunën, luftën sektare dhe të jenë të mirë me të tjerët.

XS
SM
MD
LG