Lidhje

Disidenti kinez Liu Xiaobo, fitues i çmimit Nobel të Paqes për vitin 2010

  • Zëri Amerikës

Disidenti kinez Liu Xiaobo, fitues i çmimit Nobel të Paqes për vitin 2010

Disidenti i burgosur kinez Liu Siaobo është fitues i çmimit Nobel të paqes për vitin 2010 për “luftën e tij të gjatë dhe paqësore për të drejtat themelore të njeriut në Kinë”.

Politikanë, udhëheqës të besimeve fetare dhe të të drejtave të njeriut anembanë botës e mirëpritën këtë njoftim, duke thënë se ky çmim mbështet betejën për liri dhe të drejtat e njeriut. Mjaft prej tyre i bënë thirrje qeverisë kineze që ta lirojë zotin Liu.

Komisioni i çmimeve Nobel në Oslo e njoftoi çmimin sot, duke thënë se "ka besuar prej kohësh se ekziston një lidhje e ngushtë mes të drejtave të njeriut dhe paqes".

Presidenti amerikan Barak Obama e përshkroi zotin Liu si zëdhënës elokuent dhe kurajoz që kishte sakrifikuar lirinë për bindjet e tij.

Bashkëshortja e Liu-t publikoi një njoftim për shtyp, ku e përshkruante çmimin si një “nder të vërtetë”, dhe i kërkoi komunitetit ndërkombëtar që të ushtrojë presion ndaj qeverisë kineze për lirimin e bashkëshortit të saj.

Kina reagoi duke e akuzuar komisionin e çmimeve Nobel se po nderonte një kriminel.

XS
SM
MD
LG