Lidhje

Gjykata urdhëron analizë të re psikiatrike për Anders Behring Breivik


Gjykata urdhëron analizë të re psikiatrike për Anders Behring Breivik

Një gjykatë norvegjeze urdhëroi një vlerësim të ri psikiatrik për personin që kreu masakrën e vitit të kaluar.

Një gjykatës në Oslo kërkoi vlerësimin për të përcaktuar përgjegjësitë kriminale të Anders Behring Breivik. Gjykatësi tha se janë caktuar dy mjek të rinj për të kryer vlerësimin.

Në fillim të muajit disa viktima të masakrës kërkuan një vlerësim të ri të Breivik, duke thënë se mjekët që e monitorojnë nuk panë parë shenja të skizofrenisë paranojake dhe nuk e kanë mjekuar.

32 vjeçari Breivik vendosi një makinë bombë në Oslo në korrik dhe më pas kreu një masakër në një kamp të rinjsh. 77 persona u vranë nga të dy sulmet.

XS
SM
MD
LG