Lidhje

OKB: çmimet botërore të ushqimeve në nivele rekord

  • Zëri Amerikës

OKB: çmimet botërore të ushqimeve në nivele rekord

Kombet e Bashkuara thonë se çmimet botërore të ushqimeve janë rritur në nivele rekord.

Organizata për Ushqimin dhe Bujqësinë tha se indeksi i çmimit të ushqimit u rrit 3 presje 4 përqind nga dhjetori në janar. Indeksi është tani në nivelin më të lartë që kur FAO filloi të masë çmimet ushqimore në vitin 1990.

Fao thotë se çmimi i pothuajse të gjithë mallrave si grupi apo nafta, u rritën muajin e kaluar ndërsa çmimi i mishit mbeti i pandryshuar.

Ekspertët thonë se çmimet ka të ngjarë të qëndrojnë të larta për disa muaj.

Njoftimet kanë sjellë reagime nga zyrtarët ndërkombëta.

Presidenti i Bankës Botërore Robert Zoellick u bëri thirrje drejtuesve ta bëjnë ushqimin prioritet duke i thënë agjencisë së lajmeve Reuters se vendet duhet të veprojnë për të ulur rritjen e çmimeve.

Në Londër, drejtoresha ekzekutive e Programit Botëror të Ushqimit Josette Sheeran i tha agjencisë së lajmeve Reuters se pasiguria dhe mungesat e ushqimeve mund të çojnë në revolta apo imigracion masiv.

XS
SM
MD
LG