Lidhje

Pakistan: 16 të vrarë, 50 të plagosur nga një shpërthim me bombë

  • Zëri Amerikës

Pakistan: 16 të vrarë, 50 të plagosur nga një shpërthim me bombë

Zyrtarët thanë se një shpërthim me bombë shkatërroi një kompleks policor në veriperëndim të Pakistanit, duke vrarë të paktën 16 persona dhe plagosur më shumë se 50 të tjerë.

Shpërthimi i sotëm ndodhi në qytetin Kohat në provincën Kiber-Pakhtunkhwa dhe shkatërroi disa shtëpi në një zonë banimi të policisë. Punonjësit e shpëtimit nxorrën viktimat nga rrënojat, mes tyre shumë gra e fëmijë.

Zyrtarët thanë se sulmi ndodhi ndërsa familjet po hanin iftarin gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit.

Të hënën, 19 vetë përfshi oficerë të policisë dhe fëmijë, u vranë nga një sulm vetvrasës me autobombë në një stacion policie në qytetin veriperendimor të Laki Marvatit.

Talebanët në Pakistan morrën përgjegjësinë për shpërthimin e djeshëm dhe kërcënuan për më shumë sulme vetvrasëse mbi forcat e sigurisë.

XS
SM
MD
LG