Lidhje

Franca dënon 13 ish zyrtarë të administratës së Pinoçetit


Franca dënon 13 ish zyrtarë të administratës së Pinoçetit
Franca dënon 13 ish zyrtarë të administratës së Pinoçetit

Një gjykatë franceze ka dënuar 13 zyrtarë që shërbyen nën udhëheqjen e dikatorit ushtarak kilian, Augusto Pinochet, për rolin e tyre në zhdukjen e katër shtetasve francez në vitet 1970-të.

Gjykata parisiane dënoi sot dy nga ish zyrtarët me burgim të përjetshëm. Një u gjet i pafajshëm. Të gjithë të pandehurit u gjykuan në mungesë. Njëri prej atyre që u dënua me burgim të përjeshëm është Manuel Contreras, shefi i policisë sekrete gjatë dikaturës së Pinochetit. Ai gjendet aktualisht i burgosur në Kili.

Shtetasit francez u zhdukën në Kili gjatë viteve 1973 dhe 1975. Ndër të zhdukurit është edhe një ndihmës i presidentit marksist Salvador Allende, i cili u rrëzua nga pushteti nga Pinochet gjatë një grusht shteti të përgjashkshëm në vitin 1973. Vet zoti Pinochet u përfshi në vrasje dhe krime të tjera që ndodhën gjatë kohës që ai drejtoi vendin. Ai vdiq në vitin 2006 para se të përballej me gjykimin.

XS
SM
MD
LG