Lidhje

Rreshjet detyrojnë hapjen e portave të Drinit

  • Zëri Amerikës

Rreshjet detyrojnë hapjen e portave të Drinit

Në Shqipëri reshjet e shumta të ditëve të fundit kanë detyruar autoritetet që të vendosin hapjen, për shkarkimin e ujërave, të portave të hidrocentraleve mbi Drin. Këtë e bëri të ditur zëvendësministri I Energjitikës Leonard Beqiri.

Deklaratat e zëvendësministrit u bënë në përfundim të mbledhjes së komitetit të posacëm të vëzhgimit të situatës në Kaskadën e Drinit. Zoti Beqiri tha gjithashtu se për gjendjen janë njoftuar edhe autoritetet lokale të zonës së nënShkodrës si dhe janë në gatishmëri njësitë e emergjencës civile. Kjo situatë hidrike po shfrytëzohet nga Korporata energjitike e cila ka vënë në funksionim me kapacitet të plotë hidrocentralet duke arritur një kuotë prodhimi prej 30 milion kilovat orë në ditë, nga të cilat 17 milion eksportohen.

XS
SM
MD
LG