Lidhje

Ndahet nga jeta aktori indian Shammi Kapuri


Ndahet nga jeta aktori indian Shammi Kapuri
Ndahet nga jeta aktori indian Shammi Kapuri

Aktori indian Shammi Kapuri, u nda nga jeta në moshën 79 vjeçare. Shammi Kapuri është i mirënjohur si aktori i hijshëm që pasuroi stilin tradicional në Bollivudit me këngët dhe vallëzimin e tij ku hynin dhe elementët modernë.

Debutimi i parë i tij në ekrani ishte në vitin 1953 dhe që prej asaj kohe ai u kthye në yll të Bollivudit. Deri në fillim të viteve 1960, Shammi Kapuri vazhdoi të luante edhe kur kohët e tij të arta duket se kishin perënduar.

Ai ishte pjesë e një familje artistësh. Vëllai i tij Raxh Kapuri ishte një tjetër personazh shumë i njohur i ekranit të Bollivudit. Shammi Kapuri vdiq nga infeksioni i veshkave ditën e sotme.

XS
SM
MD
LG