Lidhje

Obama: Tregjet e huaja, jetike për rritjen e ekonomisë amerikane

  • Zëri Amerikës

Obama: Tregjet e huaja, jetike për rritjen e ekonomisë amerikane

Presidenti Barak Obama thotë se hapja e tregjeve të huaja është e rëndësishme për rritjen ekonomike të Shteteve të Bashkuara. Në fjalimin e tij të përjavshëm, Presidenti tha se një nga arsyet e takimeve të tij me presidentin kinez Hu Gjintao këtë javë në Shtëpinë e Bardhë, ishte pikërisht hapja e një tregu të huaj të madh si Kina.

Presidenti kinez bëri të njohur se vendi i tij do të investojë një sasi prej 45 miliardë dolarësh në kontrata me Shteteveve t bahskuara. Zoi Obama mtha se marrëveshjet me Kinës mund të krijojnë 235 miuë vende pune për amerikantë.

Rritja ekonomike dhe krijimi i vendeve të punës pritet të jetë fokusi fjalimit të drejtuar vendit të Presidentit Obama ditën e martë. Opozita republikane e shfrytëzoi fjalimin e përjavshëm për të përsëritur se do ta anulojë ligjin e shërbimit shëndetësor që Presidenti e nënshkroi në ligj vitin e kaluar.

XS
SM
MD
LG