Lidhje

Përsëri protesta në kryeqytetin e Tajlandës, Bankok

  • Zëri Amerikës

Përsëri protesta në kryeqytetin e Tajlandës, Bankok

Mijëra protestues dolën në kryqytetin e Tajlandës, Bankok sot me makina, autobusa dhe motoçikleta për të rekrutuar përkrahës për fushatën e tyre kundër qeverisë.

Protestuesit e ashtuquajtur “bluzat e kuqe” planifikojnë të vazhdojnë protestat, duke lyer me “bojë të kuqe”, taktika e fundit në përpjekjet e tyre javore për të larguar qeverinë e kryeministrit Abhist Vejjajiva.

Raportet e mediave sugjerojnë se udhëheqësit e lëvizjës kanë rënë dakord të fillojnë bisedimet me qeverinë të hënën. Por ata thonë se do të flasin vetëm me kryeministrin duke kundërshtuar planet e qeverisë për të dëerguar zyrtarë të tjerë.

Protestuesit “Bluzat e kuqe” më parë kanë thënë se ata nuk do të negociojnë deri sa kryeministri të shpërbëjë parlamentin e vendit dhe të shpallë zgjedhjet.

XS
SM
MD
LG