Lidhje

Parlamenti i Ukrainës, jo kërkesës për uljen e akuzës ndaj Timoshenkos


Parlamenti i Ukrainës, jo kërkesës për uljen e akuzës ndaj Timoshenkos

Parlamenti i Ukrainës hodhi poshtë disa amendamente të propozuara që mund t’i zbusinin akuzat për abuzim pushteti ndaj ish-kryeministres Julia Timoshenko, në sjellje të papërshtatshme, gjë që do lejonte lirimin e saj nga burgu.

Muajin e kaluar udhëheqësja e opozitës u dënua me 7 vjet burgim për tejkalimin e kompetencave si kryeministre kur nënshkroi në vitin 2009 një marrëveshje gazi me Rusinë. Kundërshtarët e zonjës Timoshenko thonë se marrëveshja ishte mjaft me leverdi për Moskën.

50-vjeçarja Timoshenko i ka mohuar vazhdimisht akuzat dhe e ka quajtur gjykimin e saj “një linçim politik” që synon të lejojë Presidentin Janukoviç të heqë qafe një rivale politike.

XS
SM
MD
LG