Lidhje

Barroso: BE synon të zgjerojë integrimin politik dhe ekonomik me Ukrainën.

  • Zëri Amerikës

Barroso: BE synon të zgjerojë integrimin politik dhe ekonomik me Ukrainën.

Presidenti ukrainas Viktor Janukoviç mori premtimin nga krerët e Bashkimit Evropian për një plan-veprim për heqjen e vizave për ukrainasit që duan të udhëtojnë në zonën e Bashkimit Evropian.

Presidenti i Komisionit Evropian Zhoze Manuel Barroso njoftoi planin sot duke thënë se BE-ja synon të zgjerojë integrimin politik dhe ekonomik me Ukrainën.

Takimi i sotëm BE-Ukrainë ishte i pari mes presidentit Janukoviç me zyrtarët e BE-së, që nga koha kur ai erdhi në pushtet në shkurt.

Por fitorja diplomatike e udhëheqësit ukrainas në Bruksel u mjegullua nga mijëra demonstrues në Kiev, të cilët portestuan për planet e qeverisë së tij për rritjen e taksave ndaj bizneseve të vogla dhe të mesme.

XS
SM
MD
LG