Lidhje

Protesta në Ukrainë kundër marrëveshjes për bazën ruse në Detin e Zi

  • Zëri Amerikës

Disa mijëra protestues u mblodhën sot në Ukrainë kundër një marrëveshje për të lejuar që Rusia të mbajë bazën e saj detare në Detin e Zi dhe për 25 vjet të tjera.

Ish-kryeministrja Julia Timoshenko u bëri thirrje forcave të opozitës në Kiev për t'u bashkuar kundër marrëveshjes, duke e quajtur atë një hap të "paparë për tradhti kombëtare dhe e turpshme".

Parlamenti i Ukrainës është i vendosur për të ratifikuar marrëveshjen të martën, ndërsa udhëheqësit e opozitës do të përpiqen për të bllokuar zgjedhjet.

Marrëveshja shton qeranë e Rusisë në një baze detare në portin ukrainas të Sevastopolit deri në vitin 2042. Rusia do të aplikojë uljen e çmimit për Ukrainën për importin e gazit natyror rus.

Presidenti ukrainas Viktor Janukoviç thotë se marrëveshja do të ndihmojë të shkurtojë deficitin e buxhetit të vendit të tij.

XS
SM
MD
LG