Lidhje

Shtyhet për një ditë nisja e anijes Soyuz drejt Tokës

  • Zëri Amerikës

Shtyhet për një ditë nisja e anijes Soyuz drejt Tokës

Zyrtarët rus thanë se një problem me modulin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës ka shtyrë për një ditë largimin e tre anëtarëve të ekuipazhit të cilët duhet të ktheheshin sot në Tokë.

Anija Soyuz me kosmonautët Alexander Skvortsov dhe Mikhail Korniyeko si dhe austronauten amerikane Tracy Caldwell Dyson është planifikuar të shkëputet nesër nga stacioni.

Shtyrja pritet t’i japë kohë misionit të kontrollit për të ekzaminuar arsyen e dështimit të procedurës së shkëputjes.

Zyrtarët thanë se situata nuk është kritike dhe se ekuipazhi nuk është në rrezik.

XS
SM
MD
LG