Lidhje

Gjendet arma e Ali Pashë Tepelenës


Gjendet arma e Ali Pasha Tepelenës
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

Gjendet arma e Ali Pasha Tepelenës

Le t'i kthehemi për disa minuta historisë. Në Janinë u paraqit një relike e çmuar e Ali Pashë Tepelenës. Një armë e punuar gati 200 vjet më parë në ar dhe argjend, e cila i perkiste vezirit shqiptar, u vendos në Muzeun e ishullit, ku Ali Pasha u rrethua dhe u vra nga forcat turke. Krahas autoriteteve vendore greke në ceremoni morën pjesë edhe historianë dhe studiues shqiptarë.

Gjendet arma e Ali Pasha Tepelenës
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

XS
SM
MD
LG