Lidhje

Vazhdojnë përplasjet Ankara-Uashington


Bursat evropiane e aziatike duket se e kanë marrë disi veten pas rënies çmimit aksioneve pasoi rënien e vlerës lirës turke kundrejt dollarit. Por marrëdhëniet politike mes Uashingtonit dhe Ankarasë nuk duket se janë qetësuar. Pas një jave ngarkuar me ultimatume e përplasje diplomatike, shoqëruara me tarifa ndëshkimore amerikane kundër Turqisë, presidenti turk Recep Taip Erdogan duket i palëkundur qëndrimet e tij. Ai fajësoi sot Shtetet e Bashkuara për acarimet mes dy vendeve rezultuan tarifa ndëshkimore e rënie drastike lirës turke.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan akuzoi sot Shtetet e Bashkuara se po përpiqen ta godasin pas shpine Turqinë, pas incidentit diplomatik me pastorin amerikan dhe tronditjen e tregjeve pasoi këtë incident.

Ju silleni nga njëra anë si partner strategjik, por qëlloni me breshëri tek këmbët partnerin tuaj strategjik. Ne jemi anëtarë NATO, e pastaj ju na godisni shpinë. Si mund pranohet kjo,” tha presidenti turk.

Zoti Erdogan mbajti sot një konferencë për shtyp Ankara, pas jehonës ndërkombëtare ka shkaktuar acarimi i marrëdhënieve mes Ankarasë dhe Uashingtonit, lidhur me fatin e pastorit amerikan, Andrew Brunson.

Shtetet e Bashkuara kërkojnë lirimin e pastorit mbahet nën arrest nga autoritetet turke. Uashingtoni i kishte dhënë afat Ankarasë deri mërkurën e kaluar për lirimin e zotit Brunson. Ankaraja, e cila e akuzon pastorin se ka bashkëpunuar me klerikun Fetullah Gulen, një armik i betuar i Erdoganit, nuk e liroi zotin Brunson, duke u bërë shkas për tarifa ndëshkimore amerikane njoftuara javën a kaluar.

Të premten Presidenti amerikan, Donald Trump, njoftoi përmes Twitterit se kishte autorizuar dyfishimin e tarifave kundër Turqisë. “Tani tarifa mbi aluminin turk do të jetë 20% dhe mbi çelikun turk arrin në 50%,” shkruante presidenti.

Tregjet reaguan menjëherë pas njoftimit për tarifa. Si rezultat lira turke ra ndjeshëm duke tronditur tregjet e aksioneve Evropë dhe Azi.

Tani zyrtarët turq po përpiqen qetësojnë investitorët duke njoftuar sot se kanë përgatitur një “plan veprimipër stabilizuar luhatjet tregje sollën rënien e lirës turke. Bankës Qendrore e Turqisë njoftoi se ka marrë “të gjitha masat e nevojshme” për të ndihmuar bankat turke të menaxhojnë likuiditetet.

Presidenti Erdogan tha sot se Turqia po përballet me njërrethim ekonomik,” duke e cilësuar rënien e lirës turke sisulm kundër vendit tonë”.

Por ai u përpoq sillte një interpretim pozitiv lidhur me pasojat e përplasjeve me Uashingtonin, duke thënë se “dinamikat e ekonomisë turke janë forta dhe shëndetshme dhe do vazhdojnë jenë tilla”.

Presidenti turk akuzoi median sociale se po përhap “terror ekonomikdhe u betua se autoritetet ligjore do marrin masa për ndëshkuar spekulantët.

Por ekonomistët shohin rënien e javës kaluar, tepër se një reagim ndaj një incidenti diplomatik:

"Rënia e lirës turke është vetëm fillimi i një krize vërtetë ekonomike, ndoshta i një recesioni ekonomik Turqi. Duhet shohim ndryshime reale politikat ekonomike. Presidenti Erdogan duhet rikthejë besimin e investitorëve se banka qendrore është institucion i pavarur dhe se synimi i saj i vetëm është luftojë inflacionin. Kjo nënkupton rritjen e normave interesit Turqi,” thotë ekonomisti Carsten Brzeski.

Presidenti turk është kundër idesë ngritjes interesave. Pa rritjen e normave interesit, autoritetet Turqi e kanë vështirë kontrollojnë rritjen e inflacionit është acaruar edhe tej me rënien e lirës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG