Lidhje

9 të vrarë në protestat në kryeqytetin Sana të Jemenit

  • Zëri Amerikës

9 të vrarë në protestat në kryeqytetin Sana të Jemenit

Të paktën 9 persona u vranë në kryeqyteti Sana të Jemenit, ku forcat e sigurisë u përplasën përsëri me protestuesit. Kjo është dita e tretë radhazi e përleshjeve të dhunshme në kryeqytet. Më shumë se 60 persona janë vrarë që nga e djela.

Dëshmitarët thanë se zjarri i armëve dhe mortajave tronditi Sanën sot, disa prej të cilave ranë në kampin e protestuesve të quajtur Sheshi i Ndryshimit. Zyrtarët thanë se ndër viktimat ishin tre ushtarë besnikë të një gjenerali i cili dezertoi në anën e opozitës disa muaj më parë. Që nga dezertimi i tij, Saha është e ndarë mes trupave kryengritëse dhe forcave qeveritare.

XS
SM
MD
LG