Lidhje

Asad thotë se do të zhdukë armët kimike


Presidenti sirian i kërkon Amerikës që të marrë përsipër shpenzimet

Presidenti i Sirisë Bashar al-Assad thotë se është tërësisht i vendosur për asgjesimin e arsenalit të armëve kimike të vendit të tij por nuk pranon që forcat e tij përdorën gazin helmues muajin e kaluar që la qindra të vdekur pranë Damaskut. Në një intervistë me kanalin televiziv Fox News, zoti Assad premtoi të zbatojë marrëveshjen Ruso-Amerikane që synon shkatërrimin e armëve kimike. Ai sugjeroi se Shtetet e Bashkuara duhet të marrin përsipër shpenzimet për shkatërrimin e armëve.


“Duhen shumë para, rreth 1 miliard dollarë. Janë të dëmshme për mjedisin. Nëse administrata amerikane është e gatëshme të paguajë këto shuma dhe t’i marrë këto materiale toksike në Shtetet e Bashkuara, përse nuk e bën atëhere ?”

Plani për çarmatimin, i cili ende po debatohet nga të dërguarit e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, kërkon që Siria të japë detajet e këtyre armëve deri të shtunën.

Udhëheqësi sirian po ashtu hodhi poshtë një raport të OKB të publikuar këtë javë që konfirmon përdorimin e gazit nervor sarin kundër civilëve në lagjen Ghouta të kontrolluar nga rebelët me 21 gusht. Pavarësisht se raporti nuk fajëson asnjërën palë, Shtetet e Bashkuara dhe vendet perëndimore thonë se raporti jepte prova të forta se forcat qeveritare dhe jo rebelët ishin përgjegjës për sulmin që la të vrarë 1400 njerëz.

XS
SM
MD
LG