Lidhje

New York Times: Rusia përfiton nga sekretet që nxjerr Assange


Gazeta New York Times, shkruan se themeluesi dhe redaktori i WikiLeaks, Julian Assange shpesh i shmanget kritikave ndaj Rusisë, ndërkohë që sulmon me ashpërsi Shtetet e Bashkuara dhe vende dhe organizata të tjera perëndimore.

Në një artikull të gjatë botuar në numrin e saj të së enjtes, gazeta analizon nxjerrjen e informacioneve nga ana e WikiLeaks dhe ndryshimet e qëndrimeve të zotit Assange, që megjithëse nuk provojnë se ai koordinon punën e WikiLeaks me Kremlinin, sipas New York Times, janë të favorshme për të.

Ai ka kritikuar në intervista mungesën e transparencës nga Shtetet e Bashkuara, por jo qeverinë e Vladimir Putinit, që ka shtypur ashpër kundërshtarët, duke i burgosur dhe i vrarë ata, ndërsa konsolidon kontrollin mbi median dhe internetin.

'Gazeta përmend faktin e nxjerrjes në korrik të rreth 20 mijë emaileve të Komitetit Kombëtar Demokrat në Shtetet e Bashkuara, të cilat linin të kuptohej se partia kishte favorizuar Hillary Clinton ndaj rivalit të saj në zgjedhjet paraprake, Bernie Sanders.

Zoti Assange e ka kritikuar hapur zonjën Clinton dhe ka thënë që do të nxjerrë informacione të tjera që mund të ndryshonin balancën në garën e saj me kandidatin republikan Donald Trump.

Zyrtarë të Shteteve të Bashkuara kanë thënë se materiali pothuajse me 100 për qind siguri ishte vjedhur nga hakera rusë.

Pyetja që ngre New York Times është: “A është kthyer WikiLeaks një makinë pastruese për materiale komprometuese të mbledhura nga spiunë rusë? Dhe më gjerësisht, cila është marrëdhënia mes zotit Assange dhe Kremlinit të zotit Putin?”Këto pyetje marrin edhe më shumë peshë nga vendi dukshëm që po zë Rusia në zgjedhjet amerikane, përfshirë opionionet pozitive të zotit Putin dhe zotit Trump për njëri-tjetrin.

“Qoftë nga bindjet, interesi apo rastësia, shpesh Rusia ka përfituar nga nxjerrja e dokumentave të WikiLeaks, si edhe nga shumë nga deklaratat e zotit Assange, në dizavantazh të perëndimit”, shkruan New Yorlk Times.

Në një intervistë për New York Times, zoti Assange thotë se nuk ka prova që informacioni që ka nxjerrë WikiLeaks është marrë nga shërbime sekrete, megjithëse ka të kuptohej se do ta pranonte një material të tillë.

Përkrahësit e tij thonë se zoti Assange punon vetëm për interesin e publikut por kritikët thonë se ai është larguar nga misioni fillestar.

Ata që e njohin mirë dhe që mendojnë se ai ka ndryshuar në favor të Rusisë thonë se kjo ka të bëjë edhe me natyrën e tij tekanjoze dhe që manifesohet tek sulmet ndaj perëndimit që do ta ndjekë atë penalisht.

Me veprimet e tij, zoti Assange ka zhgënjyer edhe të paktët gazetarë rusë që nuk janë censuruar, të cilat kanë shprehur pakënaqësinë ndaj tij, sidomos pas nxjerrjes së Dokumentave të Panamasë në lidhje me Rusinë.

Zoti Assange, sulmoi Projektin mbi Raportimin mbi Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin, që nxorri dokumenta që implikonin një mik të zotit Putin, duke thënë se është mbështetur nga SOROS dhe USAID gjë që sipas tij, minonte integrimin e raportimit të saj.

Ndërsa zoti Putin, u bazua në komentet e tij për të hedhur poshtë akuzat, gazetarët rusë shprehën zhgënjimin e tyre me qëndrimin e zotit Assange që vinte në dyshim përkushtimin e tyre.

XS
SM
MD
LG