Lidhje

Athinë, shoferët në grevë kundër reformave të propozuara

  • Zëri Amerikës

Athinë, shoferët në grevë kundër reformave të propozuara

Shoferët në Athinë hynë në grevë kundër reformave të propozuara në sektorin e transportit dhe rritjes së çmimeve, duke sfiduar një urdhër të gjykatës për të mos ndërprerë punën.

Greva 24 orëshe çoi në bllokimin e trafikut në qytet ndërsa banorët përdorën makinat, motoçikletat apo taksitë për të udhëtuar.

Greqia po përpiqet të shkurtojë kostot duke reformuar ata sektorë që shënojnë humbje si kompanitë shtetërore të transportit.

Marrja nën kontroll e borxhit është një nga synimet që Greqia duhet të arrijë sipas marrëveshjes së huasë 144 miliardë dollare nga BE-ja dhe FMN-ja.

XS
SM
MD
LG