Lidhje

Avioni solar nga Evropa në Afrikë


.
Zviceriani Bertrand Piccard po fluturon me një avion eskperimental me energji diellore nga Evropa Jugore drejt Afrikës së Veriut në një përpjekje për të kryer fluturimin e parë ndërkontinental në botë me një mjet fluturues pa karburant.

Piccard u nis nga kryeqyteti i Spanjës, Madrid sot herët në mëngjes me avionin Impulsi Diellor për një udhëtim prej 2 mijë e 500 kilometrash për në kryeqytetin e Marokut, Rabat. Disa orë më pas, ai po i afrohej bregut jugor të Spanjës duke fluturuar në një lartësi prej 3 mijë e 600 metrash. Pasi kaloi Ngushticën e Gjibraltarit, avioni pritej të hynte në hapësirën ajrore të Marokut dhe të ulej në aeroportin e rabatit pas orës 9 në mbrëmje, sipas kohës lokale.

Impulsi Diellor ka një krah të stërmadh prej 63 metrash mbuluar nga 12 mijë bateri diellore të lidhura me motorë elektrikë që i japin energji për avionin me një pilot. Megjithë përmasat e mëdha, avioni peshon jo më shumë sesa një automjet familjar.

Duke folur për Zërin e Amerikës ndërsa fluturonte mbi Spanjë, Piccard tha se synimi i tij ishte që të ndryshonte perecptimin publik për burimet e ripërtëritshme të energjisë, duke treguar se mund të përdoren jo vetëm për avionë por edhe për makinat dhe paisje shtëpiake si kondicionerët.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG